Česká akademická a průmyslová delegace dosahuje úspěchů v Mexiku s aktivní účastí FEI, VŠB-TUO

V týdnu od 15. do 19. dubna 2024 vedla česká delegace v čele s Edvardem Kožušníkem, náměstkem ministra průmyslu a obchodu ČR, řadu úspěšných jednání a prezentací na předních mexických vysokých školách a výzkumných institucích.

Prof. Ivan Zelinka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TU Ostrava v rámci programu přednášel na National Polytechnic Institute, ESCOM (Mexico City) na téma "Hejnová inteligence: Od kvantových obvodů po galaktické hry". Ta sklidila mimořádný úspěch, což potvrdila více než hodinová diskuze s publikem a zájem České ambasády, která o ní informovala na svých sociálních sítích. Dále ve spolupráci s Dr. Genaro Juárez Martínezem z Laboratoře výpočetních věd byla diskutována a nastavena spolupráce ve výzkumu, výměně studentů, výzkumu a publikační činnosti.

V Guadalajaře proběhlo úspěšné jednání na CINVESTAV a návštěva výzkumného a vývojového centra společnosti Intel, jediného svého druhu v Jižní Americe. Na akci Den inovací Jalisco byly České republice prezentovány strategie a příležitosti pro vzájemnou spolupráci, což dále posílilo vztahy mezi Českou republikou a státem Jalisco.

Představení Fakulty elektrotechniky a informatiky a jejích výukových a výzkumných aktivit bylo jedním z klíčových momentů setkání, které vedlo k osobnímu jednání s předními mexickými odborníky v oblasti umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti a kvantové výpočetní techniky. Tato jednání vyústila v dohodu o aktivní spolupráci.

Mise byla zakončena setkáním s tajemníkem pro inovace, vědu a techniku státu Jalisco, A. Pompa Padillou, kde byly projednány možnosti spolupráce mezi VŠB-TU Ostrava a výzkumnými a vzdělávacími institucemi v Guadalajaře.

Tato mise potvrdila významné postavení VŠB-TUO jako mezinárodně uznávaného vzdělávacího a výzkumného centra a její závazek k posílení akademických vztahů mezi Českou republikou a Mexikem.

Vloženo: 23. 4. 2024