Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Špičkové laboratoře a zkušebny. To je nová „smart“ budova VŠB-TUO pro praktickou výuku

Špičkové laboratoře a zkušebny. To je nová „smart“ budova VŠB-TUO pro praktickou výuku
Moderní areál VŠB-TUO se rozrost o další „chytrou“ budovu, ve které si studenti mohou vyzkoušet nejmodernější technologie v praxi.

Studenti se zde setkávají s takovými technologiemi, jakými jsou digitalizovaná výrobní linka, virtuální a rozšířená realita, průmyslové a autonomní roboty, systémy pro zpracování obrazu a identifikace 3D objektů nebo testovací systémy pro vozidla s elektrickým pohonem a autonomní jízdu.

Budova s názvem CPIT TL3 se otevřela v červnu 2020 pro studenty Fakulty elektrotechniky a informatiky, pod níž nová budova spadá.  Na přípravě projektové žádosti a realizaci fakulta kooperovala s univerzitním Centrem projektové podpory. „Naše oddělení poskytlo zkušené finanční a projektové manažery i specialisty na veřejné zakázky. Na přípravě žádosti jsme pracovali přes 4 měsíce a samotná výstavba trvala téměř 19 měsíců. Budova je technologicky a architektonicky výjimečná, a jsem moc rád, že se nám projekt podařilo zrealizovat bez navýšení ceny, což je u projektů takového rozsahu velký úspěch“, říká vedoucí Centra Lubomír Baláš.

Budova studentům umožní zvyšování praktických dovedností díky sofistikovaným technologiím a spolupráci s průmyslovými partnery. Disponuje například fotovoltaickou elektrárnou, rychlodobíjecími stanicemi pro elektrická vozidla nebo zabudovaným systémem optických vláken pro vyhodnocování a optimalizaci chodu budovy.  CPIT TL 3 je propojen optickým kanálem 10 GBIT pro vysoko objemové datové přenosy s dalšími budovami VŠB-TUO.

Ačkoliv jsou laboratoře a testovací technologie určeny studentům Fakulty elektrotechniky a informatiky, při provozu budou aktivně zapojeny i další fakulty a pracoviště VŠB-TUO. Například Fakulta strojní zastřeší robotiku a 3D tisk, Fakulta bezpečnostního inženýrství řeší bezpečnost ve vztahu člověk-stroj či bezpečnostní analýzy 5G sítí, Ekonomická fakulta management výrobního procesu, IT4I výpočty a simulace, a Idea Hub design produktů.

V praxi se tak studenti setkají s elementy Průmyslu 4.0, např. s robotizovaným výrobním procesem, zpracováním velkých dat, digitálními dvojčaty či virtuální a rozšířenou realitou. Mají také k dispozici špičkové laboratoře a zkušebny zaměřené na autonomní jízdy automobilů, simulaci a testování automobilových systémů apod. Studenti biomedicíny získají unikátní pozorovací byty v sekci s názvem Home Care, v nichž budou monitorovat osoby při běžných denních činnostech. Získaná data poslouží pro vývoj a výuku nových technologií biomedicínského inženýrství.

Projekt FEI CPIT TL 3 je spolufinancován z OP Výzkum, vývoj a vzdělání a jeho realizací je univerzita o krok blíže k naplnění svého strategického plánu rozvoje, kterým chce zkvalitnit vzdělání a vybudovat moderní infrastrukturu.

Text: Veronika Meca
foto: archiv VŠB-TUO

Vloženo: 14. 6. 2021
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Kariérní centrum
Zpět