Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Úspěch na poli kvantové kryptografie na FEI!

Úspěch na poli kvantové kryptografie na FEI!
Krásná spolupráce mezi řešitelským týmem FEI, VŠB – Technická univerzita Ostrava v čele s profesorem Miroslavem Vozňákem a doktorem Miralemem Mehićem dala vznik odborné publikaci s názvem "Quantum Cryptography in 5G Networks: A Comprehensive Overview".

Publikace byla zveřejněna v časopise IEEE Communications Surveys and Tutorials, který je vnímán jako vědecký Mount Everest. Dle hodnocení Web of Science se jedná o nejlepší časopis na světě pro obory Computer Science, Information Systems a Telecommunications s aktuálním impaktním faktorem 35,6. A to je obrovský úspěch! Za tímto úspěchem stojí spolupráce 15 autorů, z nichž každý zastřešil jinou oblast tématu.

„Jedna z technologií kvantových komunikací, které se věnujeme na naší univerzitě, je kvantová distribuce klíčů, kde máme řadu kvalitních výsledků. To by nebylo možné bez kvalitního zázemí a výzkumných projektů, které nám umožňují financovat práci a vybavení pro realizaci experimentů. Letos jsme například úspěšně ukončili projekt H2020 OpenQKD, a zároveň nám běží projekt NATO Quantum5 a MVČR NESPOQ,“ říká Miroslav Vozňák.

Kooperaci mezi fakultou a univerzitou si pochvalují obě strany. Doktor Mehić si nemůže vynachválit skvěle vybavené zázemí VŠB-TUO. Jedná se hlavně o superpočítač v IT4Innovations a v blízké budoucnosti také kvantový počítač, který bude nabízet daleko větší možnosti zkoumání. VŠB – Technická univerzita Ostrava je tak jedním z několika míst v Evropě, kde bude kvantový počítač instalován!

Oblast kvantové technologie se neustále rozšiřuje a otázky k ní aktualizují každým dnem, proto Miralem Mehić skromně dodává, že již nyní publikaci vnímá jako starou. „I když myšlenky k práci se začaly rodit v roce 2021 a publikace vyšla teprve nedávno, už teď se zabýváme pokračováním výzkumu, protože kryptografie je oblast velmi živá, zajímavá a produktivní sama o sobě.“

Pro doplnění, řada autorů ve zmíněném článku stála rovněž při prvním nasazení kvantové distribuce klíčů v ČR, o kterém se můžete dočíst zde na odkaze.

 

Vloženo: 16. 11. 2023
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 404 - Oddělení propagace a vnějších vztahů
Zpět