Skip to main content
Skip header

ŠKOMAM

Školu matematického modelování (Škomam) pořádáme od roku 2005, jako třídenní kurz určený především pro studenty posledních a předposledních ročníků středních škol se zájmem o matematické modelování a výpočetní matematiku. Kurz sestává z dopolední sekce přednášek a odpoledních počítačových cvičení.

Náš kolega Petr Vodstrčil úspěšně obhájil habilitační práci "Některé důležité nerovnosti a jejich aplikace" a 14.listopadu byl promován docentem v oboru Aplikovaná matematika.

logo_modam_velke

Kurz MODerní Aplikace Matematiky je určen pro učitele středních škol a probíhá již od roku 2014 jednou ročně.

Kurz zaměřen na možnosti zpestření výuky matematiky a na seznámení učitelů s moderními přístupy k výuce matematiky používanými jak u nás, tak v zahraničí.

Přijímací řízení pro akademický rok 2020/2021

Fakulta elektrotechniky a informatiky vyhlašuje pro následující akademický rok přijímací řízení do bakalářského a magisterského studia.

Výpočetní a aplikovaná matematika

Naučíme Tě matematiku pro řešení problémů současného reálného světa!

Naučíme Tě úlohy dotáhnout k řešení na superpočítači.

K tomu není potřeba tak široký záběr matematiky jako je na Matfyzu, ale nestačí k tomu ani studium čisté informatiky. Vybrali jsme to nejdůležitější z matematiky a informatiky a spojili do jednoho balíčku – do našeho studijního programu.

Department of Applied Mathematics

was established April 1st 1992 at the Faculty of Electrical Engineering and Computer Science VŠB - Technical University of Ostrava with the objective to provide mathematical courses in engineering study programmes. The priority was and is to provide teaching of mathematics at our faculty. At the same time we offer advanced courses in different fields of modern applied mathematics for the entire university, in particular in doctoral studies.

Moreover, the goal was to establish a department with its own study programme to support research and training highly qualified experts in engineering domains.

Research topics

Research focused within three main research groups

  • Numerical mathematics and HPC (High Performance Computing),
  • Applied probability and statistics,
  • Mathematical analysis and discrete mathematics.

Projects of importance

Selected list of projects held or co-supervised at the Department of Applied Mathematics.

Math Exercises for You

logo_Math4U

We are creating a web portal for exercising the entire range of topics of secondary school mathematics.

IT4I

it4i_logo

Excellent research in high performance computing and data analysis; maintaining the National supercomputing infrastructure and managing its effective employment.

Mathematics for Engineers of the 21st Century

mi21

Innovative ways of teaching mathematic on technical universities under the novel conditions of a rapidly developing information and technical society.

The Joy of Math

msr_footer

Preparation of an interactive educational content intended to increase interest for mathematics, joy of learning and improvement of mathematical skills.