Title
Development of algorithms for control, monitoring and safety applications XI
Code
SP2025/019
Solver
Solution period
01. 01. 2025 - 31. 12. 2025
Summary
The project focuses on applied research in the use of microprocessor-based embedded systems for signal processing, control system implementation, robotics, and safety-critical applications. It also includes the implementation and simulation of control algorithms. This project builds on the previous project "Development of algorithms for control, monitoring and safety applications XI" and further expands its topics.
The main goal of the proposed project is to support doctoral students in integrating into the research environment in one of the project's target areas. This is intended to facilitate their gradual transition to independent work, including publishing activities, securing grants, and conducting contract research.
Team of the project
Ing. Martin Stankuš, Ph.D.
prof. Ing. Jiří Koziorek, Ph.D.
Ing. Blanka Filipová, Ph.D.
Ing. Martin Mikolajek, Ph.D.
prof. Ing. Michal Prauzek, Ph.D.
doc. Ing. Jaromír Konečný, Ph.D.
Ing. Jan Velička, Ph.D.
doc. Ing. Radovan Hájovský, Ph.D.
doc. Ing. Štěpán Ožana, Ph.D.
Ing. Martin Pieš, Ph.D.
Ing. Radim Hercík, Ph.D.
Ing. Zdeněk Macháček, Ph.D.
Ing. Kamil Bančík
Ing. Jan Choutka
Ing. Jiří Konečný
Tri Tran Huu Minh
Mohammed S. M. Albhaisi
Ing. Miroslav Mikuš
Ing. Melvin Alexis Lara de Leon
Bc. Tobiáš Petrůj
Bc. Maxim Klus
Bc. Martin Petráš
Bc. Tomáš Pernica
Bc. Milan Skula
Bc. Stepan Fatov
Bc. Vojtěch Tomala
Ing. Ondřej Svoboda
Chimanse Alex Chibale
Ing. Aswin Kumar Sekar
Ing. Tomáš Jahn
Ing. Adam Bátrla
Bc. Michal Veverka
Bc. Alexandr Kubala
Goal of the project
Projekt si klade za cíl posílit aktivity v oblasti aplikovaného výzkumu zaměřeného na průmyslové a vestavěné měřicí a řídicí systémy. Důraz bude kladen na zapojení studentů magisterského a doktorského studia do řešení specifikovaných témat, aby se motivovali talentovaní studenti ke spolupráci na výzkumně-vývojových činnostech. Kromě dosažení těchto cílů se projekt zaměří také na personální rozvoj a rozšíření odborného týmu, aby byl schopen efektivně spolupracovat na plánovaných projektech aplikovaného výzkumu s průmyslovými partnery.
Projekt vychází z dlouhodobého výzkumu odborného týmu Průmyslové automatizace a počítačů pro řízení (Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství, FEI, VŠB-TUO). Navazuje na dosažené výsledky z minulosti a aktivně je rozvíjí. Při řešení projektu bude kladen důraz na podporu publikačních aktivit v časopisech s impaktním faktorem a na dosažení dalších významných výsledků.
Očekávané výsledky projektu zahrnují publikace v časopisech s impaktním faktorem a podání projektových žádostí do grantových agentur v souladu s aktuálními výzvami (MPO, TAČR, GAČR).