Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Název projektu
Výzkum v oblasti diagnostiky izolačních systému IV
Kód
SP2021/109
Řešitel
Školitel řešitele projektu
prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D.
prof. Ing. Michal Krátký, Ph.D.
Období řešení projektu
01. 01. 2021 - 31. 12. 2021
Předmět výzkumu
Izolované závěsné vodiče představují alternativu k AlFe lanům, která se běžně používají k realizaci nadzemních distribučních vedení vysokého napětí. Oproti nim je však izolovaný závěsný vodič vybaven dodatečnou izolací ve formě vrstvy XLPE za účelem zvýšení jeho provozní spolehlivost. Díky izolaci totiž na vedení nedojde k poruše vlivem náhodných doteků vodičů s okolní vegetací. Elektrické ochrany, kterými jsou distribuční vedení vybavena, však nejsou schopny detekovat částečné poškození takovéto izolace (tzv. vysokoimpedanční poruchy), jelikož je poruchový proud v těchto případech příliš malý. Právě problematická detekce tohoto typu poruch je hlavní překážkou pro větší rozšíření izolovaných závěsných vodičů v praxi. Výzkum v oblasti detekce takových poruch je proto cílem řešeného projektu. Druhou oblasti řešení projektu je potom oblast řízení elektrických stanic, což je v současné době, kdy dochází k postupnému přechodu a transformaci energetiky směrem k novému konceptu Smart Grids, vysoce aktuální téma. Moderní řídicí systémy umožňují vysoce efektivní řízení energetických soustav. Seznámení studentů s takovými řídicími systémy je proto pro jejich budoucí uplatnění vysoce žádoucí. V rámci projektu je proto vyvíjen fyzikální model, který obsahuje nejnovější technologie elektrických stanic a umožní studentům se v rámci laboratorních cvičení seznámit s postupy, které následně uvidí v průmyslové praxi.
Členové řešitelského týmu
doc. Ing. Lukáš Prokop, Ph.D.
Ing. David Seidl, Ph.D.
Ing. Jan Vysocký
Ing. Ondřej Kabot
Bc. Jan Dúbrava
Ing. Vladimír Kuchař
Bc. Radim Kučík
Bc. Petr Mainuš
Ing. Martin Kulveit
Bc. Michal Kašpárek
Bc. Adam Chlebovský
Ing. Dušan Bednárik
Ing. Stanislav Kratochvil
Bc. Tomáš Hajda
Ing. Karel Trčka
Bc. Ondrej Prívara
Ing. Tomáš Dočkal
Bc. David Mach
Ing. Tomáš Goňo
Bc. Martin Plaček
prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D.
prof. Ing. Michal Krátký, Ph.D.
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
Cílem projektu je pokračovat se výzkumu v oblasti bezkontaktní detekce částečných výbojů v izolaci závěsných vodičů distribučních vedení vysokého napětí. V rámci řešení bude pokračovat vývoj měřicích řetězců s bezkontaktním senzorem, který bude sloužit k záznamům signálů výbojové činnosti uvnitř a na povrchu izolace závěsného vodiče. K vyhodnocení zaznamenaných obrazců z výstupu měřicího řetězce budou testovány algoritmy pro automatickou detekci přítomnosti obrazce částečných výbojů. Na pokračovat testování různých variant detektorů v reálných aplikacích. Současně bude v rámci projektu dokončen fyzikální model části VN rozvodny umožňující základní manipulace dvousystémové rozvodny. Celý model bude možné řídit pomoci SCADA systému. Výstupní napětí modelu bude možné na hladině 6, 22 a 35 kV. Model bude následně sloužit k řešení bakalářských, diplomových a dizertačních prací.
Výsledky dosažené v průběhu řešení projektu budou prezentovány na mezinárodních konferencích a časopisech s IF.

Rozpočet projektu - uznané náklady

Návrh Skutečnost
1. Osobní náklady
Z toho
0,- 0,-
1.1. Mzdy (včetně pohyblivých složek) 0,- 0,-
1.2. Odvody pojistného na veřejné zdravotně pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti 0,- 0,-
2. Stipendia 60000,- 60000,-
3. Materiálové náklady 50000,- 24454,-
4. Drobný hmotný a nehmotný majetek 80000,- 29403,-
5. Služby 50000,- 153615,-
6. Cestovní náhrady 30000,- 2528,-
7. Doplňkové (režijní) náklady max. do výše 10% poskytnuté podpory 30000,- 30000,-
8. Konference pořádané VŠB-TUO k prezentaci výsledků studentského grantu (max. do výše 10% poskytnuté podpory) 0,- 0,-
9. Pořízení investic 0,- 0,-
Plánované náklady 300000,-
Uznané náklady 300000,-
Celkem běžné finanční prostředky 300000,- 300000,-
Zpět na seznam