Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
HEALTH.Lab
HEALTH.Lab - Healthcare Energetics Automation Living and Telemedicine House

HEALTH.Lab jsou laboratoře odpovídající konceptu obytných laboratoří, které umožňují výzkumné a vývojové aktivity v like-real-world prostředích. Na první pohled laboratoře vypadají jako standardní obytný prostor – one bedroom flat stavebně uzpůsobený pro život hendikepovaných osob. Jsou ale vybaveny up-to-date nákladnými technologiemi, které umožňují sledovat veškeré aktivity obyvatele bytu, včetně jeho životních funkcí. Ty slouží jako zlatý standard, vůči kterému je možno ověřit vyvíjené inovativní řešení v oblastech telemedicíny, asistivních technologií a domácí automatizace.

HEALTH.Lab reprezentuje všechny technologické směry, které jsou spojeny s kvalitou života v obytných prostorech. Integruje telemedicínu a asistivní technologie se systémy domácí automatizace, sledováním kvality vnitřního prostředí a trendy v oblasti energetické soběstačnosti budov.

HEALTH.Lab také slouží k výuce ve studijních programech Biomedicínské asistivní technologie, Biomedicínská technika, Biomedicínské inženýrství.

HEALTH.Lab slouží také jako showroom současných technologií a trendů ve všech zmíněných oblastech pro profesionály, ale i pro veřejnost.

HEALTH.Lab obsahuje dvě téměř identické obytné laboratoře, které se liší mírou vybavení a účelem.

 • Development HEALTH.Lab je určena pro výukové aktivity, showroom aktivity a krátkodobé náročnější experimenty.
 • Testing HEALTH.Lab je určena pro dlouhodobé testy. Umožňuje dlouhodobě sledovat aktivity ubytované osoby a testovat tak dlouhodobý vliv nebo funkčnost testovaných technologií v like-real-world aplikaci.

Vybavení

Obě laboratoře působí na první pohled jako běžné, plně vybavené obytné prostory s odpovídajícím nábytkem – ložnice, obývací pokoj spojený s kuchyní a koupelna. Obě laboratoře jsou bezbariérové a samostatně přístupné.  Doplňuje je velín s výpočetní technikou a instalační prostory. Instalační prostory jsou umístěny za téměř všemi stěnami obytných prostorů a umožňují přístup ke všem instalacím v bytech (voda, odpady, elektroinstalace, osvětlení) a takřka neomezené možnosti změny instalací a doplnění o nové měřicí systémy a technologie.

 

Referenční měřicí systémy

Základními referenčními měřicími systémy v obou HEALTH.Lab je:

 • Senzorická podlaha
 • Systém bezkontaktního monitorování pohybu ve 3D prostoru (Markerless Motion Capture System) – instalovaný pouze v Development HEALTH.Lab
 • Systém domácí automatizace
 • Měření kvality prostředí v bytě
 • Systém pro sledování využívání nábytku
 • Systém pro měření spotřeby elektrické energie na každém přípojném bodě

 

Přenositelná zařízení a databázový systém

Součástí vybavení HEALTH.Lab jsou další přenositelné zařízení pro sledování biologických signálů:

 • přesná holterovská měření EKG a krevího tlaku
 • komplexní systém telemedicínského monitorování v domácím prostředí
 • sada prostředků asistivních technologií pro hendikepované osoby,
 • Systémy pro monitorování pohybů očí (pevné i nositelné)
 • přesná měřidla kvality vnitřního prostředí.

Měřené parametry z většiny z instalovaných technologií jsou ukládány v průmyslovém databázovém systému osisoftPI.

V případě zájmu o seznam těchto technologií nás kontaktujte HEALTH.Lab koordinátora.

Spolupráce a projekty

Současné projekty

(in progress)

Využijte HEALTH.Lab pro svůj projekt

HEALTH.Lab je prostor dostupný pro každého zájemce. Pokus chcete otestovat svou technologii v obytných laboratořích, pokud si chcete naplánovat vlastní studii využívající naše laboratoře ozvěte se na náš kontaktní email. Rád se s Vámi sejdeme, projednáme možnosti a rádi poradíme.

Kontakt

HEALTH.Lab je spravována pracovní skupinou složenou z odborníků ze všech oblastí, které HEALTH.Lab spojuje.

Veškeré své dotazy můžete směřovat na koordinátora laboratoře.

Praktickou podporu a přístup do laboratoře zajišťuje odborný tým a studentský tým výzkumné skupiny biomedicínského inženýrství.

lab 305