Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Hledá se jméno pro prvního humanoida

8. 6. 2026 Aktuality
Díky projektu REFRESH pořídila VŠB-TUO prvního humanoidního robota za zhruba 1,5 milionu korun a nyní pro něj hledá jméno.
Hledá se jméno pro prvního humanoida

Se svými nápady mohou přispět studenti i zaměstnanci univerzity prostřednictvím formuláře. Autor nejlepšího návrhu získá za odměnu hodinové rande s humanoidem.

Když jsme přemýšleli o jménu našeho prvního humanoida, napadlo nás, že by bylo fajn do celého procesu zapojit studenty a zaměstnance univerzity. Prosíme proto o návrhy na sofistikované jméno, které bude mít vazbu na univerzitu, Ostravu, vědu a výzkum či projekt REFRESH. Speciální komise vybere nejlepší návrh a jeho autor bude mít šanci potkat se s humanoidem osobně,“ uvedla Vendula Laciok z Fakulty bezpečnostního inženýrství a informatiky VŠB-TUO a Industry 4.0 & Automotive Lab projektu REFRESH. 

Při hledání možností využití humanoidního robota, ale i odhalovaní různých bezpečnostních hrozeb budou spolupracovat odborníci z Fakulty bezpečnostního inženýrství, Fakulty elektrotechniky a informatiky, Fakulty strojní a Ekonomické fakulty, ale vítány jsou návrhy i z ostatních součástí univerzity.

Robot měří 131 centimetrů a váží 35 kilogramů. Díky němu se vědci zaměří například na bezpečnou spolupráci člověka s roboty a jejich integraci do průmyslových provozů či kyberbezpečnost, problematiku nahrazování lidské práce nebo vztah člověka k robotům. Důležitými tématy budou rovněž kyberbezpečnost a udržitelnost. Nový „kolega“ ale na univerzitě ovlivní nejen výzkum, ale povede také ke vzniku nového studijního předmětu a významně posílí mezifakultní a mezioborovou spolupráci.

Text: Martina Šaradínová
Foto: Petr Havlíček