Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Studentská grantová soutěž

Název projektu
SGS 2 KAM 2026
Kód
SP2026/019
Řešitel
Školitel řešitele projektu
prof. Ing. Radim Briš, CSc.
Období řešení projektu
01. 01. 2026 - 31. 12. 2026
Předmět výzkumu
Projekt SGS navazuje na systematický výzkum odborné skupiny "Aplikovaná pravděpodobnost a statistika" Katedry aplikované matematiky, ale také na výzkum v oblasti numerické matematiky a teorie grafů. Výzkumná skupina "Aplikovaná pravděpodobnost a statistika" se zabývá tvůrčí vědeckou činností především v oblasti aplikované, ale i teoretické statistiky a pravděpodobnosti. V roce 2026 chceme navázat na výsledky dosažené v předchozích letech. Byla vyvíjena a publikována metodika pro optimalizaci údržbových procesů s nedokonalou údržbou s ohledem na minimalizaci nepohotovosti a nákladů na tuto údržbu. Tato metodika byla aplikována na problematiku energetických a komunikačních sítí. Další oblastí zájmu bylo zpracování a vyhodnocování lékařských dat. Věnovali jsme se různým oblastem medicíny a metodám zpracování dat. Například v oblasti kolorektálních operací jsme využívali tzv. propensity score matching. Probíhal výzkum v oblasti kinantropologie a biostatistiky ve spolupráci s Ostravskou univerzitou. Například byl navržen a sestrojen výukový model věrně připomínající CT skener třetí generace. Umožňuje názorně pochopit mechaniku CT vyšetření, včetně změny výšky lůžka, jeho posunu a rotace gantry. Statistická analýza obrazových dat z výukového CT modelu byla zaměřena na hodnocení přesnosti měření, identifikaci jeho limitů a ověření spolehlivosti zobrazení validačních fantomů. Také bylo například zkoumáno, zda mohou výchozí biochemické markery zánětu predikovat vznik běžeckých zranění u 1 314 zdravých dospělých účastníků jednoroční prospektivní kohortové studie. V oblasti diskrétní matematiky chceme navázat na předchozí výzkum problematiky optimálního pokrytí úplného grafu klikami řádu 3, 4 a 5. Získal jsem výsledky na hranicích minimálního počtu klik v takovém pokrytí s minimálním nadbytkem. Výsledky jsou připraveny k zaslání do odborných časopisů. Část mých výsledků byla prezentována na konferenci. Pokračovali jsme také ve výzkumu v oblasti Bayesovy teorie odhadu a tvarové optimalizace.
Členové řešitelského týmu
RNDr. Pavel Jahoda, Ph.D.
prof. Ing. Radim Briš, CSc.
doc. Mgr. Petr Vodstrčil, Ph.D.
Ing. Jan Kracík, Ph.D.
Ing. Martina Litschmannová, Ph.D.
Mgr. Lenka Přibylová, Ph.D.
Ing. Vladimír Arzt
Ing. František Babka
Ing. Lukáš Kapera
RNDr. Alžběta Lampartová
Ing. Matěj Mazůrek
Bc. Ondřej Polášek
Mgr. Yifan Zhang
Bc. Jan Valenta
Bc. Jana Vašendová
Specifikace výstupů projektu (cíl projektu)
Stejně jako v předchozích projektech SGS obecnými cíli zůstává podpora vědecko-výzkumných aktivit studentů doktorských a magisterských studijních programů ve spolupráci s akademickými pracovníky, zvýšení kvality a efektivnosti vědecké, technické a vzdělávací práce a podpora publikování dosažených výsledků.
Dílčí cíle budou odpovídat konkrétním, aktuálně řešeným, problémům. Cílem projektu v oblasti teoretické a aplikační je, podobně jako u projektu SP2024/017 na který chceme navázat.

Chceme dále vyvíjet nové analytické a simulační nástroje pro modelování rizik a optimalizaci údržbových procesů s nedokonalou údržbou. Ve spolupráci s IT4I chceme publikovat výsledky popisující přednostií nově vyvinutého software pro analýzu spolehlivosti a údržbových procesů složitých komplexních systémů s vysokou spolehlivostí.

V oblasti kinantropologie a biostatistiky budeme pokračovat ve spolupráci na výzkumu s Ostravskou univerzitou.


V oblasti diskrétní matematiky se chceme zaměřit na vylepšení vyvažovacího kroku pro rychlou paralelní metodu BEM na základě získaných návrhů krytí grafu. Dosažené výsledky budou využity pro dokončení jedné z disertačních prací a tato bude předložena k obhajobě.

Část výzkumného týmu se bude věnovat aplikacím matematické a funkcionální analýzy v oblasti numerických metod rozložení oblastí.

Jedním z obecných cílů je jistě i následná publikace dosažených výsledků v odborných časopisech, jejich prezentace na konferencích a v disertačních a diplomových pracích. Konkrétní počty článků, které se s podporou SGS podaří publikovat je však nemožné s jistotou predikovat. Vzhledem k dříve dosaženým výsledkům by se však dalo odhadovat, že se podaří publikovat alespoň dva články v časopisech s IF.

V oblasti pedagogické je cílem především zapojení studentů doktorského a magisterského studia do výzkumu probíhajícího v oblasti stochastického modelování a teorie čísel na Katedře aplikované matematiky, obohacení jejich dosavadních znalostí, získání nových zkušeností a schopností prezentovat své výsledky na konferencích, na které budou vysíláni s podporou prostředků poskytovaných SGS.

Rozpočet projektu - uznané náklady

Návrh
1. Osobní náklady
Z toho
0,-
1.1. Mzdy (včetně pohyblivých složek) 0,-
1.2. Odvody pojistného na veřejné zdravotně pojištění a pojistného na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti 0,-
2. Stipendia 200000,-
3. Materiálové náklady 0,-
4. Drobný hmotný a nehmotný majetek 90000,-
5. Služby 0,-
6. Cestovní náhrady 205000,-
7. Doplňkové (režijní) náklady max. do výše 10% poskytnuté podpory 55000,-
8. Konference pořádané VŠB-TUO k prezentaci výsledků studentského grantu (max. do výše 10% poskytnuté podpory) 0,-
9. Pořízení investic 0,-
Plánované náklady 550000,-
Uznané náklady 0,-
Celkem běžné finanční prostředky 550000,-
Zpět na seznam