Jedním z prvků testbedu je integrovaná senzorická síť optických vláken. Ta je umístěna v podlahách, nosných konstrukcích i přístupových místech. Díky tomu lze testovat a monitorovat různé jevy – například zatížení podlah, vibrace způsobené provozem technologií, změny teploty, pohyb osob nebo vozidel. Získaná data studenti využívají při zpracování bakalářských a diplomových prací i odborných publikací.
„Optická vlákna jsme museli umístit už při výstavbě budovy, což nám dnes umožňuje provádět měření, která by jinak nebyla možná,“ říká Jakub Čubík z Fakulty elektrotechniky a informatiky.
Například v železobetonových sloupech jsou vlákna využívána k experimentům, při nichž se sleduje šíření tepla, a nově také mechanické namáhání konstrukcí. Další zajímavou instalací je vjezd k testbedu, kde je pod vozovkou umístěn přípravek pro vložení optického vlákna, které na základě frekvenční charakteristiky detekuje průjezd vozidel. Takový senzor dokáže rozpoznat typ auta, jeho rychlost i směr jízdy.
Součástí budovy je i Health Lab, specializovaný prostor pro výuku a vývoj technologií v oblasti biomedicínského inženýrství. Nacházejí se zde dva modelové byty určené k testování senzorických systémů v reálném prostředí. „Také zde jsou v podlaze instalována optická vlákna, která rozlišují pohyb a umožňují detailní analýzu chování uživatelů v prostoru. V současnosti zde připravujeme dlouhodobé testování nových metod sběru a vyhodnocování dat pomocí optických vláken,“ dodává Jakub Čubík.
Díky propojení výuky s reálnými technologiemi získávají studenti nejen cenné zkušenosti, ale aktivně se podílejí na výzkumu s přímým dopadem na praxi.