Návštěva z Tonga

Christ's University in Pacific (Nukualofa,Tonga)

Dne 4. 5. 2023 nás navštívil pan Vili Saulala, vícekancléř Christ's University in Pacific (Nukualofa,Tonga). S touto univerzitou chceme dlouhodobě spolupracovat v otázkách Agriculture 4.0 – The Future Of Farming Technology, jak ve výuce, tak i při řešení výzkumných projektů.
Hlavním probíraným tématem byly senzorické sítě pro detekci kvality půdy a implementace létajících dronů pro ověření zralosti zemědělských plodin a případnou predikci vln tsunami, které v této oblasti jsou reálnou hrozbou pro obyvatele celého souostroví.

Diskutovali jsme především o možnostech výměny studentů, která by vyřešila transfer znalostí týmu pod vedením doc. Ing. Hájovského Radovana, Ph.D., a zefeknivnila tak dosavadní spolupráci. Ta je, vzhledem k obrovské vzdálenosti a limitovanému ostrovního připojení k internetu, velmi obtížná. Dále jsme diskutovali zkušenosti s monitorovacím systémem environmentálních veličin, který byl na Christ's University in Pacific v roce 2019 instalován IoT týmem Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství pod vedením doc. Ing. Hájovského Radovana, Ph.D. Probírali jsme možnosti jeho rozšíření právě pro oblast Agriculture a možnosti doplnění o další IoT technologie.

Vloženo: 16. 5. 2023
Útvar: 450 - Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství