Budova Fakulty elektrotechniky a informatiky byla uvedena do provozu v roce 2014 a od té doby plní úlohu multifunkční budovy se zaměřením na výuky, vědu a výzkum. Architektura budovy využívá moderní a atraktivní prvky a vytváří tak zajímavý prostor nejen pro výuku. Jako doplněk tohoto technického prostoru je v budově provozována výstavní galerie. Ta poskytuje možnost realizace výstav (obrazy, fotografie, apod.) a nabízí tak příjemné skloubení moderního interiéru s prvky umění či jiné vizuální tvorby. Galerie je v provozní době budovy volně přístupná, takže návštěva výstavní expozice může být zajímavým momentem pro obyvatele a veřejnost z okolí. Zároveň je úlohou galerie zpříjemnění prostoru, ve kterém se dennodenně pohybují studenti a zaměstnanci fakulty.
Otvírací doba budovy: po - pa: 08:00 - 18:00
Harmonogram výstav:
Metamorfózy umění: Klára Sedlo a umělá inteligence v dialogu (září - říjen 2024)
Tato unikátní výstava ukazuje fascinující interakci mezi lidskou tvořivostí a nejmodernějšími technologiemi. Výstava „Metamorfózy umění: Klára Sedlo a umělá inteligence v dialogu“ vznikla díky spolupráci malířky s Radkem Martinkem, proděkanem pro vědu a výzkum na FEI. „Tvorbu Kláry Sedlo znám velmi dobře, její obrazy se mi líbí, a tak jsem ji oslovil s nápadem udělat výstavu, kde se propojí tradiční umění se současnými technologiemi umělé inteligence. Chtěli jsme zjistit, jak se tyto dva světy mohou ovlivňovat a inspirovat,“ dovysvětluje Radek Martinek. Olejomalby malířky se vyznačují bohatou paletou barev, působí snově, pracují s pocity a jsou inspirovány především její vlastní představivostí. Sama říká, že do obrazů promítá svůj vnitřní svět a tvoří je z velké části podvědomě.
Na ostravskou výstavu nakonec vybrala 19 obrazů z různého období své tvorby a s rozdílnou tematikou. Velmi často se jedná o díla s duchovním přesahem. Vědci je nechali zanalyzovat umělou inteligencí, která popsala každý obraz a nabídla vlastní interpretaci. Na základě těchto informací opět s pomocí AI vznikl obraz nový. Vedle originálních děl malířky tak návštěvníci uvidí digitální reprodukce obrazů společně s popisem vytvořeným umělou inteligencí. Texty ukazují, jak stroj „vidí a rozumí umění“, a nabízejí nový úhel pohledu. Výstava tak není jen přehlídkou obrazů, věnuje se i vztahům mezi lidskou fantazií, tvořivostí, strojovou interpretací, současnými možnostmi a limity umělé inteligence v umění.
Slon v porcelánu (červen - srpen 2024)
Nová výstava od autorky Martiny Stempákové-Filipové zobrazuje sérii pláten, které malovala akrylovou technikou s názvem Slon v porcelánu. Hrnečky, šálky, podšálky... autorka vnímá jako paralely našich životů. Jsou krásné, křehké a zranitelné - jako my lidé. Ve svých obrazech maluje šálky navršené na sobě - čímž vytvářím vztahy dvojic, rodin, či celých generací. Harmonii přátelství i vztahová dramata. Hrneček tu zastupuje lidskou figuru, střep křehkost lidské duše. Úlomky porcelánu vkládá do skleněné nádoby, partnerského světa, do nějž se sami lidé svobodně uzavírají. Skleněná stěna všechny emoce podepírá i svazuje.
Kyberodyssea (duben - květen 2024)
Kyberodyssea je výstava obrazů vytvořená umělou inteligencí na základě dokonalých promptů prof. Ivana Zelinky z Katedry informatiky. Mimo vizuálně zajímavou podívanou je tato výstava speciální také v tom, že je multimediální. U každého obrazu je umístěn QR kód, který vás zavede na webovou stránku, kde je téma a příběh každého obrazu dále rozvinut, opět s pomocí umělé inteligence, a to dokonce v několika světových jazycích.
VÝSTAVA FOTOREPORTÉRŮ (únor - březen 2024)
Unikátní kolekce fotografií reportérů Ostrava Press Photo představuje práce fotoreportérů Lukáše Kaboně, Adolfa Horsinky, Jaroslava Ožany, Vladimíra Pryčka, Alexandra Satinského, Petra Sznapky a Jiřího Zerzoně. Přijďte se podívat!
Retrospektivní výstava obrazů 2023 (prosinec 2023 - leden 2024)
Malíř Jiří Kolúch maluje olejem od svých 22 let jako amatér. Při malování se snaží, aby obrazy mluvily sami za sebe. Pan Kolúch vidí pouze na jedno oko, přičemž i to je těžce postižené, ale i tak je malování jeho život a vášeň. Nejčastějšími motivy jeho obrazů jsou potoky, řeky nebo krajiny s vodní hladinou.