Art & Science 2025
10. ročník festivalu, kde se věda potkává s uměním
10. ročník festivalu, kde se věda potkává s uměním
Student Informatiky na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO Martin Šmídl strávil rok na stáži v CERNu – největším evropském výzkumném centru pro jaderný výzkum. Jak se tam dostal, co ho tam čekalo a v čem mu tato zkušenost změnila život?
Mezinárodní projekt GeoNetSee, na kterém spolupracuje tým z Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava, získal prestižní ocenění Flagship 2025. Projekt nabízí moderní řešení pro sledování nestabilního terénu a ohrožené infrastruktury v reálném čase a přispívá ke zvýšení bezpečnosti v Podunajském regionu.
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO jsme oslavili kulaté výročí vědecké akce FEI Journal Club. Tato slavnostní událost byla věnována vědě, výzkumu a především ocenění těch, kteří významně přispívají k rozvoji naší fakulty. Srdečně gratulujeme všem oceněným kolegům!
Druhý ročník mezinárodní soutěže bezpilotních leteckých prostředků UAV Competition 2025 na VŠB – TUO přinesl tři dny napínavých soubojů. V soutěži, která propojila technické dovednosti, kreativitu a týmovou spolupráci, zvítězil tým z HCMC University of Technology and Education.
Naše dvě laboratoře, Signal Lab a Mobility Lab, se představily na veletrhu URBIS 2025.
Aktuální trendy ve využívání systémů internetu věcí (IoT) a umělé inteligence pro efektivní a bezpečné hospodaření s vodou představili výzkumníci z VŠB-TUO a Mendelovy univerzity v Brně v přehledové studii, kterou publikoval prestižní časopis ACM Computing Surveys. Článek nabízí nejen podrobnou analýzu současného stavu výzkumu, ale vymezuje i hlavní výzkumné výzvy pro budoucnost.
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO navázala nové mezinárodní partnerství. Do Ostravy zavítal profesor Dragan Pamucar z University of Belgrade, uznávaný odborník na operační výzkum, rozhodovací systémy a aplikovanou umělou inteligenci.
Ve středu 4. června se FEI zúčastnila elektrotechnické výstavy Volty Expo & Meeting 2025 na Černé louce v Ostravě.
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se 31. května odehrálo akademické mistrovství České a Slovenské republiky v esportu – 3E:AM 2025. Náš tým Vlci zvítězil hned ve dvou ze tří herních titulů, Rocket League a Counter-Strike 2.
Vědci z mezinárodní výzkumné skupiny Advanced Nanorobots and Multiscale Robotics Lab na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO mohou využívat nové laboratoře. Z původně kancelářských prostor vznikly moderní laboratoře, kde probíhá špičkový výzkum zaměřený na využití nanorobotů v biomedicíně, odstraňování znečišťujících látek z životního prostředí nebo výrobu bezuhlíkových paliv a pokročilých řešení pro skladování energie.
Do světa digitalizace a automatizace jsme společně nahlédli na Dni otevřených dveří pro Průmysl 4.0. v Brně. V sekci Inovační ekosystém, která se věnovala konkrétní příkladům a možnostem spolupráce v oblasti experimentálního vývoje, testování a vzdělávání, představila Fakulta elektrotechniky a informatiky testbed CPIT TL3.
Akademický senát Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO dnes zvolil profesora Radka Martinka kandidátem na děkana. Radek Martinek dosud působil jako proděkan pro vědu a výzkum. Funkce děkana se ujme od 1. září poté, co jej jmenuje rektor univerzity.
Na Fakultě elektrotechniky a informatiky, jsme měli čest přivítat prof. Seyedali Mirjalili z Torrens University Australia, jednoho z nejcitovanějších vědců v oblasti umělé inteligence a optimalizace.
Rozšíření spolupráce s firmami, nové výzkumné možnosti i mezinárodní projekty – právě taková očekávání mají odborníci, kteří na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – Technické univerzity Ostrava dokončili výstavbu moderní anténní bezodrazové komory.
Ostravští vědci pracují na novém experimentu, který může výrazně změnit způsob sledování trávení u pacientů. Měření je unikátní v tom, že kombinuje monitorování elektrické aktivity přímo uvnitř žaludku a zároveň na jeho povrchu. Cílem projektu je analyzovat procesy v trávicím traktu neinvazivním způsobem a v případě potřeby upravit stravovací režim pacientů.
Umělá inteligence přináší zdravotnictví řadu nových možností, její využití ale musí být bezpečné a opřené o spolupráci odborníků z více oblastí. Na nutnost propojení klinických expertů, technologických vývojářů a tvůrců zdravotnické politiky dnes ve svém vystoupení v Poslanecké sněmovně upozornil Radek Martinek, proděkan pro vědu a výzkum Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.
Společné Pokročilé průmyslové centrum pro vozidlo budoucnosti vznikne na VŠB – Technické univerzitě Ostrava díky spolupráci s Korejským institutem automobilových technologií (KATECH).
Laboratorní budova CPIT TL3, která je součástí Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, slouží jako moderní výukové a výzkumné centrum. Studenti zde mají možnost pracovat na projektech s využitím nejnovějších technologií.
Výsledky dlouhodobé spolupráce IoT týmu z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO se společností MICRORISC byly představeny v rámci návštěvy prezidenta Petra Pavla a první dámy Evy Pavlové v sídle firmy v Jičíně.
Vědci z VŠB – Technické univerzity Ostrava zaznamenali významný úspěch v oblasti kosmického výzkumu. Dva projekty byly vybrány k realizaci na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v rámci mise českého astronauta Aleše Svobody.
Své znalosti a dovednosti si vyzkoušeli žáci základních a středních škol na tradiční Kybernetické olympiádě, která se konala na VŠB – TUO v rámci Dne Zlepši si techniku. Do soutěže se zapojilo 60 žáků a studentů.
Pohled do fascinujícího světa kvantového počítání nabídla přednáška profesora Siddhartha Bhattacharyya, který byl hostem dalšího FEI Journal Clubu na FEI.
Na Katedru kybernetiky a biomedicínského inženýrství Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO zavítal odborník z praxe Mgr. Vít Gruner ze společnosti AVEVA, aby studentům představil využití softwarového nástroje PI System v oblasti automatizace průmyslu a chytrých budov.
Jak lze spojit výzkum a vývoj s potřebami inovační firmy ukázala spolupráce odborníků z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO se společností MoraviaLab. Výsledkem je pěstební systém, který umožňuje firmám a institucím pěstovat vlastní mikrozeleninu přímo na pracovišti, tedy efektivně, udržitelně a s využitím chytrých technologií.
Do bakalářských a navazujících magisterských studijních programů přišlo v prvním kole na Fakultu elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO 2 827 přihlášek, což je ve srovnání s loňským rokem o 15 procent více.
Více než stovka účastníků, přes dvě desítky prezentací a přes dvacet vystavovatelů především z komerční sféry. To je bilance 2. ročníku Czech-German Business Meeting, který 10. dubna na VŠB – Technické univerzitě Ostrava pořádala zdejší Fraunhoferova inovační platforma (FIP-AI@VSB-TUO) s cílem podpořit mezinárodní spolupráci a inovace v průmyslu a moderních technologiích. Hlavním tématem byla transformace průmyslu pomocí inteligentní výroby a energetických řešení.
Jak studenti a zaměstnanci vnímají prostředí na fakultě, jak jsou spokojeni s podmínkami ke studiu a k práci? Své názory a podněty na zlepšení mohli vyjádřit v dotazníku spokojenosti, do kterého se letos zapojilo 290 respondentů, z toho 207 studentů (z celkem 3 053) a 83 zaměstnanců (z celkem 344).
S revoluční metodou výroby amoniaku pomocí mikrorobotů přišli vědci z mezinárodní výzkumné skupiny ADVANCED NANOROBOTS AND MULTISCALE ROBOTICS LAB na Fakultě elektrotechniky a informatiky, VŠB-TUO. Magneticky ovládaní mikroroboti dovedou přeměnit dusičnany na amoniak s využitím světla a pohybu ve vodě, která tyto znečišťující látky obsahuje.
V ostravských Dolních Vítkovicích se 3. a 4. dubna koná konference ADVANCEMED 2025, která se zaměří na nejnovější trendy a možnosti umělé inteligence, virtuální reality, robotiky a dalších moderních technologií ve zdravotnictví. Jedním z odborných garantů akce je VŠB – Technická univerzita Ostrava.
Nejlepším pedagogem podle hodnocení studentů se za Fakultu elektrotechniky a informatiky (FEI) stal docent Jan Fulneček. Ocenění převzal dnes na slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB-TUO.
Na vývoji inovativního řešení pro ukládání tepelné energie pracují vědci z VŠB-TUO společně s partnery z Fraunhofer ICT, Fraunhofer IWU, University of Vaasa, firem BME a nollaE. Nový typ zásobníku najde uplatnění v systémech s vysokým podílem energie z obnovitelných zdrojů.
Studenti, zástupci firem i laická veřejnost navštívili stánek Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB - TUO na veletrhu Amper. Na největším mezinárodním veletrhu elektrotechniky, elektroniky a energetiky v České republice a na Slovensku se představilo během tří dnů více než 400 vystavovatelů.
Ostrava, 20. března 2025 – VŠB-TUO potvrzuje svou pozici mezi předními vědeckými institucemi s excelentním výzkumem. Dnes její špičkově vybavené laboratoře navštívil ministr dopravy Martin Kupka, který se seznámil s výzkumnými aktivitami univerzity v oblasti vesmírných technologií, autonomní mobility a inovativních projektů.
S využitím inovativních metod při výuce matematiky seznámí učitele středních škol projekt Učím(e) s Math4U, který získala Katedra aplikované matematiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO z programu Interreg Slovensko-Česko 2021-2027 v prioritě Vzdělávání. Projekt doplňuje řadu projektů Math Exercises for You, jejichž výstupem je pětijazyčný portál pro procvičování středoškolské matematiky math4u.vsb.cz.
Na VŠB – Technické univerzitě Ostrava (FEI, kat. 450) probíhají certifikační kurzy KNX partner v certifikovaném školicím středisku KNX. https://www.fei.vsb.cz/450/cs/laboratore/laborator-rizeni-budov/knx-training/
Aktuální trendy, projekty a příležitosti v oblasti kosmického výzkumu představili odborníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava na konferenci Space Day, která se konala v brněnské Hvězdárně a planetáriu.
Významného mezinárodního úspěchu dosáhla VŠB – Technická univerzita Ostrava (VŠB-TUO). Byla zařazena mezi deset nejlepších vzdělávacích institucí z celého světa, které loni uspěly v prestižní iniciativě firmy onsemi 2024 STEAM Education grants. Tento program špičkové technologické společnosti podporuje výuku a výzkum v oblasti aplikované elektroniky a obnovitelných zdrojů energie.
Na Katedru kybernetiky a biomedicínského inženýrství VŠB-TUO zavítal odborník z praxe Ing. Jan Pluhař ze společnosti Schneider Electric.
Na Katedře kybernetiky a biomedicínského inženýrství VŠB-TUO se v lednu a únoru uskutečnily dva kurzy KNX Basic v rámci akreditovaného tréninkového střediska KNX.
Vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO vyvinuli nový typ senzoru na bázi optických vláken, který lze využít při provádění trhacích prací. Na výzkumném projektu inovativní metody geotechnického monitoringu spolupracovali s Fakultou stavební, společnostmi Subterra, Safibra a ČVUT v Praze.
Prodejní výstava uměleckých děl spojená s benefiční dražbou na podporu nadačního fondu KŘÍDLENÍ a neziskových projektů bude zahájena 6. března v Galerii FEIKA na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO.
K procvičování středoškolské matematiky slouží portál Math4U, který připravili pedagogové z Katedry aplikované matematiky, Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO ve spolupráci se středními školami z Česka, Slovenska, Polska a Španělska. Studenti z ostravského Gymnázia Hladnov teď s projektem seznámili učitele a studenty v tanzanské škole Mlondwe.
Fakulta elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO slavnostně zahájila projekt Testování AI-podporované detekce a analýzy defektů povrchu pro mobilní prostředky formou kick-off meetingu.
Katedra kybernetiky a biomedicínského inženýrství z FEI se zapojí do nově získaného mezinárodního projektu z programu Research Fund for Coal and Steel (RFCS-2024) FRAM (Fire Risk Assessment and Management of European Coal Heaps). Projekt, který se bude zabývat důsledky po těžbě uhlí na životní prostředí, získala HGF.
Vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, tým Signal Lab pod vedením Radka Martinka, se zapojili do výzkumu, který využívá umělou inteligenci k odhalení příčin stresu u rostlin. V rámci projektu Evropský digitální inovační hub Ostrava (EDIH Ostrava) odborníci ze Signal Labu vyvinuli unikátní robotický systém pro kamerové inspekce rostlin v indoor pěstebních podmínkách. Díky včasné diagnostice bude možné rychleji upravit podmínky pro pěstování a zvýšit odolnost plodin.
Především na počítačové vidění a strojové učení, s důrazem na jejich aplikační potenciál, byla zaměřena přednáška profesora Heikki Kälviäinena, který působí na LUT University ve Finsku a pracuje v Laboratoři počítačového vidění a rozpoznávání vzorů (CVPRL).
Patří k nejcitovanějším vědcům na světě, působil na prestižních zahraničních univerzitách, publikoval více než 900 vědeckých článků, které získaly přes 75000 citací, a jeho výzkumnými skupinami prošly desítky studentů.
Konkrétní směry výzkumu i speciální dovednosti související s technickým vývojem vozu, bezpečnou dopravou a logistikou, výrobními procesy, aplikacemi AI, modelováním a simulacemi či aditivní výrobou představili zástupci Industry 4.0 & Automotive Lab (IAL) projektu REFRESH na společném workshopu Škoda Auto &VŠB-TUO v Mladé Boleslavi.
Moderní laboratoře, pracovny a unikátní polygon pro testování automatizovaného řízení automobilů a mobilních robotických systémů vyrostou do léta příštího roku v areálu VŠB – Technické univerzity Ostrava díky strategickému projektu REFRESH z Operačního programu Spravedlivá transformace.
Třídenní kurz pro studenty středních škol, kteří se zajímají o matematické modelování a výpočetní matematiku, se uskutečnil na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Akci pořádá Katedra aplikované matematiky od roku 2005.
Nová zařízení dostane laboratoř Smart Factory v testbedu CPIT TL3 na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Technologické inovace umožní laboratoři nabídnout jedinečné zázemí v oblasti automatizace, průmyslové robotiky a mobilních robotických systémů. Vše bude hotové před zahájením letního semestru.
Přístup k nejnovějším technologiím a jedinečnou příležitost vstoupit do světa kvantových výpočtů nabídne studentům Fakulta elektrotechniky a informatiky (FEI) ve spolupráci s Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations na VŠB – Technické univerzitě Ostrava. Reaguje tak na požadavky trhu a úspěch IT4Innovations, které bude hostovat první kvantový počítač v ČR. Jako první v Česku zde na podzim otevřou novou specializaci zaměřenou na kvantovou informatiku.
Vyvinout a zahájit pilotní integrace evropského řešení softwarově definovaných vozidel (SDV), tedy vozidel nové generace 2030+, je cílem tříletého mezinárodního projektu HAL4SDV z programu Horizon, který propojuje partnery z evropských automobilek, jejich špičkových vývojových dodavatelských společností a několika vybraných výzkumných institucí celkem z 12 zemí.
Fotografie, které ukazují výjimečné okamžiky i každodenní život, představí ostravští fotoreportéři v Galerii FEIKA na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB - TUO. K vidění budou převážně reportážní snímky, ale nechybí ani portréty.
Tým odborníků z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se zapojil do projektu výstavby nové linky D pražského metra, kde pomáhal s měřením nebezpečných plynů během ražby tunelů.
Odborník na umělou inteligenci a kybernetickou bezpečnost, profesor Ivan Zelinka z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO, se podílel na natáčení nového edukativního seriálu České televize s názvem „Tohle radši nezkoušejte“. Seriál chce odhalit temná zákoutí kyberprostoru a varovat před nebezpečími moderních technologií.
Zásadní pokrok v diagnostice a léčbě retinopatie u předčasně narozených dětí přináší nejnovější výzkum ostravských vědců. S pomocí umělé inteligence dokáží rychleji a spolehlivěji odhalit závažné onemocnění sítnice a významně tak snížit riziko slepoty u ohrožených dětí.
Velký úspěch zaznamenali vědci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – TUO. Jejich článek „Quantum Cryptography in 5G Networks: A Comprehensive Overview“ publikovaný letos v prestižním časopise IEEE Communications Surveys and Tutorials byl zařazen mezi nejcitovanější články na světě pro oblast Computer Science za červenec a srpen.
Zástupci VŠB – Technické univerzity Ostrava podpisem memoranda potvrdili pokračování a prohloubení vzájemné spolupráce s vietnamskými institucemi Ton Duc Thang University, Pham Ngoc Thach University of Medicine a Hung Vuong Hospital. Tento krok představuje další významný milník ve vývoji mezinárodních vztahů univerzity, zaměřený na výměnu znalostí, podporu vzdělávání a rozvoj společného výzkumu.
Bronzovou medaili si odváží z Vietnamu studenti Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB – Technická univerzita Ostrava. Soutěže se zúčastnilo devět týmů z pěti univerzit, z toho tři z Vietnamu a dvě z České republiky.
V náročných prostředích, logistice nebo autonomní dopravě může najít uplatnění robot, kterého vyvinul mezinárodní tým vědců z VŠB - Technické univerzity Ostrava, Mexika a Velké Británie. Pro navigaci robota využili revoluční bioalgoritmus, jenž napodobuje chování „přírodního génia“.
Anténní bezodrazová komora pro testování a měření reálných vlastností antén a dalších zařízení, která využívají elektromagnetické vlny v oblasti rádiových komunikací, radarových systémů i mobilních technologií, vzniká na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO díky projektu REFRESH.
Nejlepší publikující vědkyní (Junior Researcher) za rok 2023 se stala Kateřina Barnová z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Ocenění převzala na slavnostním zasedání Vědecké rady VŠB - Technické univerzity Ostrava.
VŠB – Technická univerzita Ostrava se zapojí do unikátního projektu SMARTTEST,který sdružuje odborníky z několika evropských univerzit. Cílem projektu je vytvořit doktorskou síť zaměřenou na výchovu nové generace vědců schopných propojit pokročilé bezdrátové technologie a zpracování rádiových signálů s analýzou biomedicínských signálů a monitorováním zdraví.
Proč je ochrana vynálezů důležitá a jak se vyhnout nejčastějším chybám při přípravě podkladů pro ochranu vynálezu? Odpovědi nejen na tyto otázky přinesl další Journal Club na FEI.
Sto let od narození grafika a malíře Vladimíra Boudníka připomene nová výstava v Galerii FEIKA na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB - TUO. Na výstavě jsou zastoupeny práce žáků AVE ART Ostrava, kteří se inspirovali Boudníkovou tvorbou.
Univerzita představila zástupcům Škoda Auto inovativní projekty, aktivity zaměřené na vědu a výzkum nebo spolupráci s průmyslem. Součástí programu byla také prohlídka laboratoří na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) a v Centru energetických a environmentálních technologií (CEET).
Firmy vyvíjející nová řešení s využitím umělé inteligence (AI) mají nyní jedinečnou příležitost získat odborné služby s možnou plnou podporou financování. Tato finanční podpora je určena pro ověřování a úpravy produktů s umělou inteligencí zaměřených na inovace v průmyslových procesech.
Nejen aktuální stav, ale také trendy a vize v oblasti Průmyslu 4.0 analyzuje nová monografie, kterou sepsal kolektiv předních českých odborníků na tuto problematiku z průmyslové sféry, akademického prostředí nebo inovačních a vzdělávacích institucí. Mezi autory jsou také odborníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB - Technické univerzity Ostrava.
Inspirativní přednášky, diskuze s experty i možnost sdílet vlastní zkušenosti s umělou inteligencí nabídla účastníkům dnešní konference AI v praxi, která byla součástí festivalu Dnů AI v Ostravě. Na konferenci vystoupili také zástupci Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) z VŠB – Technické univerzity Ostrava.
Projekt REFRESH i konkrétní možnosti spolupráce vědců z VŠB-TUO s automobilovým průmyslem, včetně příkladů dobré praxe, představil vědecký ředitel Industry 4.0 & Automotive Lab (IAL) a proděkan Fakulty elektrotechniky a informatiky Petr Šimoník na říjnovém jednání dodavatelských firem z automobilového průmyslu.
Jubilejní desátý Journal Club na FEI se věnoval tématům Bibliometrie a hodnocení vědeckého výkonu.
Dosavadní pokroky ve výzkumu v oblasti robotiky, autonomní a udržitelné mobility, umělé inteligence, kybernetické bezpečnosti, telekomunikací či například aditivních technologií včetně biotisku prezentovali účastníci prvního workshopu Industry 4.0 & Automotive Lab (IAL) projektu REFRESH, který se uskutečnil na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.
Řada novinek čeká na studenty v zimním semestru, který začal dnes na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. Kvůli povodním se začátek akademického roku o týden posunul.
Projekt Česká cesta do vesmíru představil svoje další aktivity. Zapojí se do nich také vědci z VŠB-TUO.
Kariérní centrum: Máš skvělý nápad na kulturní, sportovní, vzdělávací nebo společenskou aktivitu, která by zaujala další studenty naší univerzity? Proměň ho ve skutečnost!
Ani o prázdninách nezůstaly laboratoře na Fakultě elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO prázdné. Zaplnili je žáci a studenti, které na letní škole čeká spousta zážitků při poznávání technických oborů.
Podpořit e-mobilitu coby důležitou součást zelených měst si klade za cíl projet GUMES (Green Urban Mobility EcoSystem). Od začátku letošního roku ho řeší výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO ve spolupráci s Fraunhofer IWU a komerčními partnery.
Devátý FEI Journal Club přivítal výjimečného hosta – Dr. Muhammet Deveci, hlavního výzkumného pracovníka a hostujícího profesora na prestižní Imperial College London. Tento uznávaný odborník, který se řadí mezi 2 % nejlepších vědců na světě v oblasti umělé inteligence, sdílel své bohaté zkušenosti a neocenitelné rady ohledně publikování v nejprestižnějších vědeckých časopisech.
Seznámení s principy kryptografie, ale také možnostmi, díky nimž lze čelit nadcházejícím hrozbám v této oblasti, přinesl seminář Miroslava Vozňáka z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO, který se uskutečnil 24. května na Ca‘ Foscari University of Venice. Vyžádaný seminář ostravského vědce byl součástí Kolokvia technické fyziky.
Dne 26.3.2024 proběhla na VŠB TU Ostrava, FEI, kat. 450 přednáška na téma Využití sw nástroje PI System pro monitorování a vizualizaci automatizace budov.
Od nového roku funguje nové zasedání Studentské komory Rady vysokých škol, kde máme Jana Hlisnikovského a Pavla Čelovského
Dalším z konkrétních výsledků spolupráce VŠB-TUO a Fraunhoferovy společnosti je projekt s názvem NewHeatIntegrated zaměřený na inovace při ukládání tepelné energie, v rámci nějž spolupracují odborníci z Fraunhofer ICT, Fraunhofer IWU, University of Vaasa, firmy BME a nollaE Oy, Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI) a Fakulty stavební VŠB-TUO.
V rámci Týdne pro digitální Česko navštívil VŠB-TUO místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.
Jak pomoci miminkům bezpečně přijít na svět? Jak lépe měřit srdce lidem s podezřením na arytmii? Vědkyně z VŠB–TUO Radana Vilímková Kahánková hledá inspiraci u zvířat a překlápí ji do kyberneticko-technologických řešení.
Účastníci prestižního setkání INFORM EU 2023, konaného v Ostravě od 14. do 16. listopadu, měli příležitost nahlédnout do nového polygonu CEETe, kde prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., ředitel Centra energetických a environmentálních technologií (CEET) a hlavní řešitel projektu Národní centrum pro energetiku II (NCE II), prezentoval jeden z klíčových dílčích projektů.
Týmy prof. Martina Pumery a prof. Radka Zbořila se v letošním roce rozšířily o tři excelentní zahraniční výzkumné pracovníky.
Nedávný žebříček dvou procent nejcitovanějších vědců světa zveřejněný společností Elsevier přiřadil pozici nejcitovanějšího českého vědce chemikovi Martinu Pumerovi z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO.
Celkem deset zástupců z několika fakult má VŠB-TUO v seznamu nejcitovanějších vědců za rok 2022, který v říjnu zveřejnila společnost Elsevier. Nejcitovanějším tuzemským vědcem je podle něj odborník na výzkum nanomateriálů a nanorobotů Martin Pumera, který působí na Fakultě elektrotechniky a informatiky (FEI) VŠB-TUO. Celkem devět výzkumníků VŠB-TUO pak figuruje na seznamu nejcitovanějších vědců s ohledem na jejich celou kariéru.
VŠB – Technická univerzita Ostrava a Ostravská univerzita už v úterý 17. října porovnají své síly a hlasivky v Ostravar aréně na jubilejním 10. ročníku Ostravského hokejového derby. Obě univerzity ale vyzývají své studenty a zaměstnance k akci už teď, a to k darování krve.
Fakulta elektrotechniky a informatiky vyzpovídala své absolventy.
Fakulta elektrotechniky a informatiky vyzpovídala své absolventy.
27.8.-31.8.2023
Šestadvacátý ročník Ceny Wernera von Siemense pro studenty technických a přírodovědeckých oborů a mladé vědce byl vyhlášen.
Fakulta elektrotechniky a informatiky vyzpovídala své absolventy.
Fakulta elektrotechniky a informatiky vyzpovídala své absolventy.
Reportáž z rádia můjRozhlas
Fakulta elektrotechniky a informatiky vyzpovídala své absolventy.
Science is calling aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.
Není žádným tajemstvím, že v roce 2024 bude v České republice instalován kvantový počítač, a to přímo v areálu VŠB-TUO, v národním superpočítačovém centru IT4Innovations. Kvantové počítání využívá pro řešení výpočetních problémů, které byly dříve považovány za neřešitelné, kvantovou teorii.
SmartFactory, CPIT TL3
Laboratoře EB307 o technologie virtuální a rozšířené reality.
Christ's University in Pacific (Nukualofa,Tonga)
6. května Maker Faire
Chemnitz, Germany 26.04.2023
Druhé místo v kategorii Nejlepší diplomová práce
Střední průmyslová škola a Obchodní akademie, Bruntál, p. o.,
Laboratoř Smart Factory a Laboratoř HEALTH.lab
Přednáška firmy OSIsoft Czech Republic, s.r.o. (AVEVA)
Laboratoř Smart Factory a Laboratoř asistivních technologií a telemedicíny
Odborné školení lektorem z firmy Mitsubishi
Home Care
Českými partnery byli ELVAC a.s. a FEI VŠB-TU Ostrava. Na německé straně byl hlavním partnerem Fraunhofer institut.
23. - 26. ledna 2023
IoT platforma TOWER a CHESTER
Střední škola technických oborů Havířov-Šumbark
Czech Digital Week
Gamifikace ve zdravotnictví
přednáška v objektu Smart Home Care 1 a CPIT TL3
Ing. Marek Švejda
Přednáška se zaměřením na oblast Inteligentních budov a domácnosti
Noc vědců v prostorách Moravskoslezské knihovny v Ostravě
„Význam pokročilých sensorů a metod zpracování signálu pro magnetickou rezonanci“
Přehlídka technických profesí
Noc vědců. Všemi SMYSLY
Centrum výzkumu pokročilých mechatronických systémů
KNX Condensed Practical Basic
Kampus VŠB – Technické univerzity Ostrava i letos ožil univerzitním festivalem Art & Science.
Letní škola proběhla v termínu 22.8.2022 – 26.8.2022
Mezinárodní letní škola.
Skupina studentů v letošním roce dokončila maturitu a nyní absolvuje na VŠB – Technická univerzita Ostrava intenzivní kurz češtiny.
Letní škola kybernetiky je tu!
Chtěli bychom se s vámi podělit o reportáž KomoraPlus spolu s naším prof. Ing. Radkem Martinkem, Ph.D.
Návštěva vedoucího Katedry elektrotechniky, výkonové elektroniky a elektroenergetiky Technické university v Białystoku - Polsko.
pro studenty druhého stupně základní školy
Den otevřených dveří pro budoucí studenty Katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství.
školení pro zaměstnance firmy Vitesco Technologies z Frenštátu pod Radhoštěm
praktická výuka středoškolských studentů